noscript>

Ginsenozidai. Kokia svarba ir poveikis organizmui?

Ženšenių šaknų ekstraktas standartizuojamas pagal ginsenozidus (damarano ir oleanolio rūgšties darinius, t.y., triterpeninius saponinus). Žaliavoje yra pentaciklinių ir steroidinių triterpeninių saponinų mišinys. Bendras ginsenozidų kiekis žaliavoje negali būti vienintelis lemiamas kokybinis veiksnys, svarbus yra tam tikrų ginsenozidų santykis.

Labiausiai ištirta dviejų rūšių ženšenių ginsenozidų sudėtis:

  • Amerikos ženšenio (Panax quinquefolium L.);
  • Azijos ženšenio (Panax ginseng C.A. Meyer) .

Abiejų rūšių ženšenio žaliavoje nustatyta daugiau kaip 20 ginsenozidų, tačiau dažniausiai aptinkami ginsenozidai – Rb1, Rb2, Rc, Rd, Re, Rf, Rg1 (pagal prisijungusią cukrinę dalį ginsenozidai ir yra skirstomi į A, B, C ir t.t.).

Yra nustatyta, kad Azijoje augantis ženšenis turi stipresnį poveikį nei Amerikos ženšenis. Nuo ginsenozidų kiekybinio santykio priklauso ženšenių preparatų farmakologiniai poveikiai. Pvz., jeigu žaliavoje yra daugiau Rb ginsenozido, ženšenių preparatas veiks raminančiai, jeigu daugiau yra Rg – stimuliuojančiai.

Panax ginseng C.A. Meyer šaknų cheminėje sudėtyje dominuoja protopanaksadiolio tipo ginsenozidai, kai angliavandeniai prisijungia C3 arba C20 padėtyje, pvz., Rc, o Panax quinquefolium L. žaliavoje dažniausiai aptinkami protopanaksatriolio ginsenozidai, angliavandeniai prisijungia C6 arba C20 padėtyje.

 

Dalintis